Пет лица се повредени во ракетен напад врз Запорожје

Од:

Пет лица се повредени откако руска ракета погоди село во јужна Украина, соопштија властите. Едно лице е пренесено во болница, а на другите им била укажана помош на лице место, изјави началникот на Воената управа на Запорожје.

„Денеска руската армија изврши два ракетни напади врз областа Матвијевка“, напиша Јуриј Малашко на Телеграма.

Пет згради и еден „критичeн инфраструктурен објект“ се оштетени во нападот, додаде тој.

Во моментот на нападот, ширум Украина беше издадено опширно предупредување за воздушен напад поради закана од балистички ракети.

Би можело да ве интересира

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел