Пет членки на АПЕК протестираа против учеството на Русија на министерска средба во Бангкок

Од:

Претставниците на САД, Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија денеска го напуштија состанокот на министрите за трговија на земјите од азиско-пацифичкиот регион во Бангкок, протестирајќи против руската инвазија на Украина, потврдија официјални лица.

Британските медиуми пренесуваат дека претставниците од Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија им се придружија на Американците и го напуштија состанокот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC), повикувајчи се на двајца тајландски претставници и двајца дипломати.

Заминувањето од салата на претставниците на петте земји се случи за време на говорот на рускиот министер за економски развој, Максим Решетников, на самиот почеток на дводневниот состанок на оваа организација, што брои 21 членка, пренесе агенцијата Кјодо.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он