Песков: Се надеваме дека запирањето на сертификацијата на „Северен тек-2“ е привремено

Од:

Кремљ жали што Германија ја суспендираше сертификацијата на проектот за гасоводот „Северен тек 2“, што има за цел да го удвои протокот на руски гас директно до Германија, изјави денеска портпаролот на рускиот претседатрел, Дмитриј Песков.

-Кремљ се надева дека одложувањето на „Северен тек 2“ е привремено, рече Песков, пренесен од руските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Унгарија потпиша нов енергетски договор со Русија

Молдавија повеќе не добива руски гас

ЕСМ за март ќе набави гас од Макпетрол по цена од 60,10 евра

ЕСМ Продажба објави повик за снабдување со природен гас за март

Катерина Павлова-Николовска

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он