Песков: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Од:

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков денеска изјави дека последните санкции на САД и Европската унија против руски лица и организации поради случајот Навални се интервенција во внатрешните работи на Русија и се неприфатливи.

– Сметаме дека таквите ограничувања се апсолутно неприфатливи и се мешање во внатрешните работи на Русија. Тие предизвикуваат значителна штета на односите со САД и ЕУ, кои веќе се во жална состојба, рече Песков.

Портпаролот на Кремљ, исто така нагласи дека новите санкции, или ограничувањата наметнати против неколку руски функционери, во основа ги удвојуваат оние кои веќе се утврдените за нив согласно руското законодавство.

Министерството за финансии на САД вчера објави дека ставило на црна листа седум руски официјални лица поради ситуацијата околу рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

Европската унија истиот ден ги прошири санкциите против Русија поради Навални, а на нејзината црна листа се уште четворица руски официјални лица: Главниот обвинител Игор Краснов, шефот на рускиот истражен комитет Александар Бастрикин, шефот на Федералната Казнено поправниот дом Александар Калашников и директорот на Националната гарда Виктор Золотов.

Би можело да ве интересира

Бајден ја почна процедурата за реформа на Врховниот суд

Жарко Настоски

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Захарова: Членството во НАТО може да доведе до неповратни последици по државноста на Украина

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска

Бајден: Оруженото насилство во САД е меѓународна срамота, преземаме чекори

Жарко Настоски