Песков: Саботажата на гасоводот за амонијак може негативно да влијае на договорот

Од:

Саботажата на гасоводот за амонијак Толјати – Одеса ја комплицира ситуацијата со продолжувањето на договорот за жито, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Како што рече тој, оваа вонредна ситуација може „само негативно“ да влијае на иднината на договорот за извоз на жито, пренесува ТАСС.

„Не знаеме кое е точното уништување, не знаеме што ќе направи украинската страна. Знаете, оваа тема беше составен дел од договорот за жито што не засегаше. Значи, на некој начин ова е уште еден момент што ја комплицира ситуацијата во однос на одржувањето на договорот“, рече Песков.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме