Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

Од:

Русија останува подготвена да преговара со Украина, додека ситуацијата и условите се менуваат, но принципот на целите на специјалната воена операција останува, изјави Дмитриј Песков, прес-секретар на претседателот на Руската Федерација.

dobivaj vesti na viber

„Претседателот Путин рече дека Русија, се разбира, останува подготвен да преговара. Но, како што се менуваат состојбите, така се менуваат условите, ние постојано го кажуваме ова. Но, генерално, принципот останува ист: сите цели на специјалната војска но и во овој случај, и на разговорите беше кажано дека украинската страна целосно го напуштила преговарачкиот колосек, па специјалната воена операција продолжува“, изјави Песков за новинарите.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска

Во Киев од денеска снег, на жителите им е ветено дека ќе имаат струја најмалку 4 часа дневно

Ана Ололовска

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Ана Ололовска