Песков: Потребна е добра подготовка за средба Путин – Зеленски

Од:

Состанокот на рускиот и украинскиот претседател, Владимир Путин и Володимир Зеленски, не би значел многу доколку не е добро подготвен, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека Москва сега е фокусирана на следниот самит во нормандиски формат.

– Путин рече дека тој лично никогаш не одбива такви состаноци, но верува дека средба поради средба малку може да придонесе и затоа се потребни темелни подготовки, нагласи Песков.

Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека планира да договори тет-а-тет средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски, кој веќе го прифатил состанокот.

Би можело да ве интересира

Меркел: Путин е победникот на Нормандискиот самит

Ана Ололовска

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во САД

Ана Ололовска

Исинбаева: Суспензијата на Русија е убиствена

Доживотен затвор за бомбашот од метрото во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Полска и Украина почнаа соработка во индустријата за нафта и гас

Ана Ололовска

Русија и Турција сметаат дека не е неопходно проширување на безбедносната зона во Сирија

Ана Ололовска