Песков: Нема гас и нафта за оние кои ќе го поддржат ограничувањето на цените

Од:

Русија не планира да ги снабдува со гас и нафта оние држави, што го поддржуваат ограничувањето на цените, соопшти денеска Кремљ, додавајќи дека ќе донесе конечна одлука по анализа на сите бројки.

dobivaj vesti na viber

– Отсега остануваме на ставот на претседателот Владимир Путин, дека нема да испорачуваме гас и нафта на земјите што би поставиле и ќе се придружат на ограничувањето, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Но, како што додаде Песков, „мораме сè да анализираме, пред да го формулираме нашиот став“.

Г7 сака да ја ограничи цената на руската нафта на 65 до 70 долари по барел.

Европската Унија се обидува да ги договори горните граници на цената на гасот, а бидејќи повеќе земји се незадоволни со предлозите, продолжуваат разговорите на таа тема.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите набавиле софтвер со кој би ставиле крај на оружјето кое ја „промени играта“ во Украина

А1он

Поранешен помошник на Путин: Рускиот претседател има план за бегство, се вика „Ноева арка“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска

САД ќе испратат противвоздушна одбрана во Украина во вредност од 275 милиони долари

Ана Ололовска