Песков: Контактите со белоруската опозиција не доаѓаат предвид

Од:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека нема контакти меѓу Москва и претставници на белоруската опозиција и дека такво нешто не доаѓа предвид.

Одговарајќи на новинарски прашања Песков објасни дека со одлука на Уставниот суд на Белорусија, самопрогласеното тело на белоруската опозиција, наречениот Координативен совет, е прогласен за незаконски и неуставен.

-Затоа, се разбира, во овој случај не доаѓаат предвид какви било контакти, рече Песков, пренесен од Тасс.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска