Песков: Изјавите на Бајден дека руската политика во Украина е геноцидна е обид за искривување на ситуацијата

Од:

Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател, изјави дека Русија не се согласува со изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека руската политика во Украина е геноцидна.

Песков им рече на новинарите дека таквите изјави се „тешко прифатливи“ од претседател на САД.

– Ние категорично не се согласуваме со нив. Сметаме дека ова е неприфатлив обид да се искриви ситуацијата на овој начин, особено е тешко да се прифати за претседателот на САД, рече Песков.

Тој ја опиша САД како „земја која извршила добро познати дела во текот на модерната и поновата историја“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

Горан Наумовски

Бајден: Кина сè уште не обезбеди зголемена воена поддршка за Русија

Бајден за обвинувањата против Путин: Проблем е што судот не го признаваат сите, вклучувајќи не и нас

Нов гаф на Бајден: Картер ме замоли да одржам говор на неговиот погреб

Бајден ги уверува Американците дека банкарскиот систем е безбеден