Песков го потврди утрешниот разговор меѓу Ердоган и Путин

Од:

Лидерите на Руската Федерација и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган утре телефонски ќе разговараат, потврди портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

– Да, има такви планови, изјави Песков за руските медиуми.

Турскиот претседател пред неколку дена изјави дека планира да ги повика рускиот и украинскиот претседател и да разговара за одржување мировни преговори на лидерско ниво во Турција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: Не создаваме воен сојуз со Кина

Данилов: Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник

Путин: Ќе се открие вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“.

Путин: Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Горан Наумовски

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Унгарија нема да го уапси Путин ако влезе во земјата

Катерина Павлова-Николовска