Песков: ЕУ ја губи својата независност, го следи трендот што го поставија САД

Од:

Европската унија ја губи својата независност и го следи трендот што го поставија САД, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков коментирајќи го воведувањето санкции на ЕУ против членовите на неговото семејство.

– За жал, Европејците брзо ја губат својата независност. Тие мора да го следат трендот поставен преку океанот, рече Песков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Песков: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализирање на грабежот“

Песков: Претседателот Путин засега не планира посета на анексираните региони

Песков потврди дека пресудата на поранешниот новинар Сафронов е „многу остра казна“

Русија: Се соочуваме со нова светска реалност

Катерина Павлова-Николовска

Песков: Тајно се преговара за размена на заробеници со САД, засега нема договор

Песков: Русија никогаш не претставувала закана за Финска и Шведска

А1он