Пензијата на Меркел ќе биде 15.000 евра

Од:

Според проценките на Германската асоцијација на даночни обврзници, германската канцеларка Ангела Меркел ќе добива месечна пензија од речиси 15.000 евра откако ќе се повлеќе од функцијата.

Шеесет и седумгодишната Меркел ќе се пензионира по парламентарните избори во септември. Пресметките се базираат на нејзиниот долг престој во Бундестагот, како и годините во кои била федерален министер и канцелар. Како и сите поранешни германски претседатели и канцелари, така и Меркел ќе има право на своја канцеларија кога ќе ја напушти функцијата. Таа исто така ќе добие средства за менаџер на канцеларија, двајца асистенти, дактилограф и личен возач, јави ДПА.

Би можело да ве интересира

Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина

Меркел: Германија се уште сноси одговорност за Израел

Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Шолц: Имам мандат да формирам влада во Германија

Предраг Петровиќ

Меркел повика на посветеност кон демократијата на Денот на германското обединување

Меркел: Пандемијата го менува глобалниот однос на силите во корист на Азија

Жарко Настоски