Пентагон: Во борбите на коалицијата против ИД убиени 484 цивили

Од:

Најмалку 484 цивили најверојатно се убиени во нападите на коалицијата предводена од САД врз позиции на припадници на Исламска држава во Ирак и во Сирија, од почетокот на операцијата во 2014 година, соопшти денеска американската војска.

dobivaj vesti na viber

Наведениот број на загинати е многу помал од проценките на невладините организации, а е поголем за 132 лица од претходниот извештај објавен на 30 април.

Би можело да ве интересира

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска