Пентагон соопшти нови податоци за бројноста на своите војници во Сирија

Од:

Министерството за одбрана на САД соопшти дека во Сирија има околу 2.000 американски војници, што е четири пати повеќе од бројката која месецов ја соопштија други официјални претставници.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација ја соопшти портпаролот на Пентагон, полковник Роб Менинг, кој истакна дека бројот на американските војници во Сирија се намалува.

Би можело да ве интересира

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска