Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Од:

Американската морнарица и армијата спроведоа три тестирања на прототип на компоненти од нивната програма за хиперсонично оружје, соопшти Пентагон, оквалификувајќи ги тестовите како успешни.

Тестовите „демонстрираа напредни хиперсонични технологии, способности и прототипови на системи во реалистична работна средина“, соопшти американското Министерство за одбрана.

Тестовите беа извршени истиот ден кога американскиот претседател Џо Бајден изрази загриженост за кинеското хиперсонично оружје. Хиперсоничното оружје лета во горната атмосфера со повеќе од петпати поголема брзина од звукот.

Би можело да ве интересира

Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

А1он

Пентагон подготвува нови бази за да и се спротивстави на Кина

Ана Ололовска

Блокирана задолжителната вакцинација на илјадници здравствени работници во 10 американски држави

Ана Ололовска

Бајден се обрати по повод новиот вид на коронавирусот

А1он

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он