Пентагон: САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите

Од:

САД се надеваат дека Русија и Турција нема да дозволат заострување на тензиите меѓу нив заради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските воздухопловни сили на сириската граница, соопшти Пентагон, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Ги повикуваме Русија и Турција да ја намалат напнатоста, и за тоа да користат преговори, дипломатски средства и мерки за спречување на конфликт” во Сирија, изјави портпаролот на американското Министерство за одбрана Питер Кук.

Според него САД продолжуваат да собираат податоци за случајот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

САД: Европа нема повеќе да биде зависна од руската енергија

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

12 + seventeen =