Пентагон: САД го префрлија носачот на авиони „Џорџ Буш“ во источниот дел на Средоземното Море

Од:

САД распоредија ударна група, предводена од носачот на авиони „Џорџ Х. В. Буш“ во источниот дел на Средоземното Море, соопшти прес-службата на американската морнарица, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Ударната група на носачи на авиони пристигнала во Средоземното Море од регионот на Персискиот Залив во понеделникот, а вчера веќе учествувала во нанесувањето удари против „Исламска држава“ во Ирак и Сирија. Прес-службата не ги прецизира целите на овие напади и на кој начин биле изведени.

Во составот на групата, освен носачи на авиони, има и два ракетни крстосувачи и два миноносци.

Би можело да ве интересира

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска