Пентагон: Русија стана послаба како резултат на војната со Украина

Од:

Со војната во Украина ослабнати се како вооружените сили на Русија така и руската држава, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби, а во пресрет на средбата на сојузниците и партнерит по НАТО во Германија што се одржува денеска.

dobivaj vesti na viber

-Армијата (на Русија) стана послаба. Државата исто така стана послаба и сега уште повеќе се изолира, изјави Кирби во интервју за Си-ен-ен.

Додаде дека САД сакаат Русија во иднина да на може да биде закана за своите соседи.

-Руската економија е во тешка ситуација. Незините вооружени сили се истоштени во многу погледи, не целосно, но безусловно (Русија) изгуби многу свои војници Ð ¸ претрпи загуби во оваа инвазија на Украина, изјави тој.

Кирби не сакаше да даде подетална нфрормација за состојбата на руските вооружени сили.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: Ќе ја забрзаме интеграцијата на Русија со Белорусија поради притисокот од Запад

Предраг Петровиќ

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Катерина Павлова-Николовска

Заков: Протерувањето на руските дипломати од Бугарија е логично

Кина не и помага на Русија

Шолц: Русија „повторно е закана“ за Европа

А1он