Пентагон: Ракетната програма на Пјонгјанг е закана за соседите

Од:

Американската војска соопшти дека ракетните тестови спроведени од Северна Кореја викендов претставуваат „закана“ за соседите во земјата и меѓународната заедница.

„Оваа активност го нагласува континуираниот фокус на Северна Кореја за развивање на воената програма и заканите што ги претставува за нејзините соседи и меѓународната заедница“, се вели во соопштението на Индо-тихоокеанската воена команда на САД.

Севернокорејските државни медиуми изутринава по локално време објавија дека земјата тестирала нова „крстосувачка ракета со голем дострел“ во саботата и неделата, и покрај долгогодишните контроверзии со САД за нуклеарната програма на Северна Кореја.

Извештаите ја опишуваат ракетата како „стратешко оружје од големо значење“, чии тестови беа успешни и и дадоа на земјата „уште едно ефикасно средство за одвраќање на непријателските сили“.

Пјонгјанг е под меѓународни санкции за програмите за балистички ракети, кои би требало да го заштитат од американска инвазија.

Би можело да ве интересира

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Токио: Ракетните тестирања на Пјонгјанг претставуваат закана

А1он

ОН: Северна Кореја изложена на ризик од глад

Ана Ололовска

Ким Џонг-ун: Воено се засилуваме за да се заштитиме од САД

Ана Ололовска

Севернокорејскиот лидер Ким повика на подобрување на условите за живот во неговата земја

Ана Ололовска

Поранешен шеф во Пентагон: Кина победи во битката со САД за вештачка интелигенција

Ана Ололовска