Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Од:

Единаесет американски војници се повредени за време на иранскиот напад врз базата Ал Асад во Ирак, иако Пентагон претходно тврдеше дека никој не бил повреден.

– Иако ниту еден припадник на американските сили не загина во нападот што се случи на 8 јануари, неколкумина се лекуваат од симптоми потрес на мозок од експлозиите и нивната состојба се уште се проценува, соопшти воената коалиција предводена од САД, која во Ирак и Сирија се бори против Исламска држава, јави Си-Ен-Ен.

Повредените војници од базата во Ирак се префрлени во Регионалниот медицински центар Ландштул во Германија поради понатамошни анализи и се очекува да се вратат на должност кога ќе бидат прогласени за способни.

Претставник на американската армија за Си-Ен-Ен изјави дека при нападот, извршен во знак на одмазда поради убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, се повредени 11 војници.

И американскиот секретар за одбрана Марк Еспер минатата недела изјави дека според првичните проценки, при нападот врз воените бази во Ирак, каде се стационирани американските војници причинета е само материјална штета.

Би можело да ве интересира

Состанок на министрите за одбрана на САД и на Јужна Кореја

Ана Ололовска

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Ана Ололовска

Најниска излезност на избори во Иран од 1979 година

Ана Ололовска

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во Турција во земјотресот на границата со Иран, Техеран соопшти за 25 повредени

Ана Ололовска

Али Хамнеи: Пропаганда за закана од коронавирусот се обиде да одврати Иранци од гласање

Ана Ололовска