Пентагон: Не можеме да потврдиме употреба на хемиско оружје во Мариупол

Од:

САД внимателно ги следат извештаите за руски хемиски напад во Мариупол но засега не можат да ги потврдат исказите низ социјалните мрежи, изјави денеска на брифинг за новинарите Џон Кирби, портпарол на Пентагон.

dobivaj vesti na viber

-Не можеме да го потврдиме тоа. Гледаме со сериозност што се случува, набљудуваме и правиме сè што е во наша моќ да дознаеме ако нешто се случило, но не сме во позиција да го потврдиме, изјави Кирби.

Синоќа се појавија извештаи низ социјалните мрежи дека руската армија употребила хемиско оружје во Мариупол. Некаде се говореше дека нервен гас бил измешан во солзавец, а други постови тврдеа дека хемикалии биле расфрлани со дронови.

-Очигледно тие сметаат дека ова е една од можностите да се избегне криминален прогон, со тоа што може да се употреби нервен гас во средство за контрола на маси, изјави Кирби и додаде дека САД засега не можат да ги потврдат тие извештаи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он

Пентагон: Украина нема програми за биолошко, нуклеарно или хемиско оружје

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Ана Ололовска

САД: Расте бројот непознати предмети на небото во изминатите 20 години

Пентагон: Русија стана послаба како резултат на војната со Украина

А1он

Пентагон бара Индија да се откаже од воената соработка со Русија

Ана Ололовска