Пентагон и се закани на Турција поради рускиот противракетен систем

Од:

Пентагон ѝ се закани на Турција со „технички последици“ во случај да се реализира купувањето на рускиот противракетен систем С-400, пишува американскиот весник „Хил“.

Портпаролот на Пентагон, Чарлс Самерс изјави дека тоа многу лошо ќе се одрази на целокупната воена соработка на САД и Турција.

Турција, која е членка на НАТО, планира да купи руски ракетен систем, додека САД се обидуваат да ја убедат дека треба да се одлучи за нивниот систем „Патриот“.

Самерс рече дека Турција, ако купи С-400, нема да ги добие борбените авиони Ф-35, ниту системот „Патриот“.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги отфрли тие наводи, истакнувајќи дека одлуката веќе е донесена.

– С-400 е готова работа, нема враќање. Постигнавме договор со Русија. Имаме во план заедничка соработка. Можеби по С-400, ќе има и С-500, рече Ердоган за турскиот Канал 24.

Турција е партнер во производството на Ф-35. Деловите на авионите се прават во таа земја и Турција треба да добие 116 борбени авиони од петтата генерација.

Би можело да ве интересира

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Ана Ололовска

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Победа на Сандерс на изборите за претседателски кандидат во Невада

Ана Ололовска