Пентагон го запозна Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја

Од:

Шефот на Пентагон, Џејмс Матис и претседателот на Советот на Генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џоузеф Данфорд го запознаа американскиот претседател Доналд Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја, соопшти Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Трамп се советуваше со членови на тимот одговорен за прашањата за националната безбедност, меѓу кои учествуваа Матис и Данфорд.

На средбата биле разгледани различни варијанти за одговор на секаква севернокорејска агресија или во случај на неопходност за спречување на закана од нуклеарно оружје против САД и нивните сојузници од страна на Пјонгјанг, се наведува во соопштението, без да се истакнат повеќе детали.

Би можело да ве интересира

Гутереш ќе се посвети на денуклеаризација на Северна Кореја

Маја Терзиова

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Трамп тврди дека агенти на ФБИ го пребарале неговиот дом на Флорида

Ана Ололовска

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Пелоси изрази загриженост заради растечките тензии на Корејскиот полуостров

А1он

Трамп на 7 јануари одбил да признае дека изборите се завршени, покажува необјавена видео-снимка

Ана Ололовска