Пентагон даде уште 250 милиони долари воена помош за Украина

Од:

Пентагон денеска соопшти дека одобрил воена помош во вредност од 250 милиони долари за поморските и копнените сили на Украина.

Со ова, воената поддршка што САД ја обезбеди за Украина од 2014 година досега, достигна 1,5 милијарди долари.

Новата помош ќе им даде на украинските вооружени сили можност да обезбедат вооружување и радари за вооружениот конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина, во кој за пет години загинаа речиси 13.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Хејли: Тилерсон и Кели се обидоа да ме свртат против Трамп

Ана Ололовска

САД активно се обидуваат да ја убедат Северна Кореја да се врати на преговорите

ВИДЕО: Пожар во близина на студиото „Ворнер Брос“ кај Лос Анџелес

Трамп најави обелоденување на транскрипт од неговиот втор разговор со Зеленски

Трамп: Германија е наш највреден сојузник

Почна повлекувањето на војниците и оружјето во источна Украина