Пентагон даде уште 250 милиони долари воена помош за Украина

Од:

Пентагон денеска соопшти дека одобрил воена помош во вредност од 250 милиони долари за поморските и копнените сили на Украина.

Со ова, воената поддршка што САД ја обезбеди за Украина од 2014 година досега, достигна 1,5 милијарди долари.

Новата помош ќе им даде на украинските вооружени сили можност да обезбедат вооружување и радари за вооружениот конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина, во кој за пет години загинаа речиси 13.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Трамп смета дека Русија треба да биде поканета на следниот самит на Г7

А1он

Гутереш ги повика на воздржаност и демонстрантите и полицијата во САД

А1он

СЗО се надева дека ќе ја продолжи соработката со САД

А1он

ФБИ распоредува свои единици низ САД за да ги спречи нередите

А1он

Белата куќа повика да се почитува редот и законот во САД

А1он

„Анонимус“ сакаат да ги разоткријат сите злосторствата на полицијата

А1он