Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на изборите во САД

Од:

Пенсилванија официјално ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден во државата над Доналд Трамп, еден ден откако претседателот се согласи на транзиција, но престана да признава победа.

Гувернерот Том Волф на Твитер објави дека властите во Пенсилванија ги „завериле“ резултатите од гласањето на 3 ноември, откако Мичиген го стори истото вчера.

„Како што налага федералниот закон, го потпишав сертификатот за потврда…за Џо Бајден и Камала Харис“, напиша Волф.

Би можело да ве интересира

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Аризона и Невада би можеле да бидат решавачки во трката за американскиот Сенат

А1он

Во Аризона и Невада гласовите се пребројуваат со присуство на полиција

Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

Горан Наумовски

Избори за американскиот Сенат: Конечните резултати може да се чекаат со недели

Демократите го освоија потенцијално одлучувачкото место во Пенсилванија за контрола на Сенатот на САД

Ана Ололовска