Пенс со нов, трет негативен тест за коронавирус

Од:

Американскиот потпретседател, Мајк Пенс и неговата сопруга Карен по трет пат имаат негативни тестови за коронавирус, откако Доналд Трамп соопшти дека тој и неговата сопруга Меланија се заразени со Ковид-19, јави Би-Би-Си.

Потпретседателот и натаму е активен и учестува во настани од предизборната кампања. Но, овие негови активности се во спротивност со препораките за карантин, издадени од американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Според нив, секој што бил изложен на заразено лице треба да се изолира 14 дена.

Потпретседателот Пенс во вторникот бил во контакт со претседателот Трамп во Белата куќа, кога американскиот претседател можеби веќе бил заразен.

Пенс задутре, на 7 октомври, во Солк Лејк Сити треба да дебатира со Камала Харис, кандидатот на демократите за потпретседател на САД.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он

Линдмајер: Производителите да ги приспособат вакцините на омикрон

А1он

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Ана Ололовска