Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Од:

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс денеска објави дека ја назначува Деби Биркс за национален координатор за борба со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Биркс претходно се занимавала со прашања околу борбата со ХИВ и СИДА.

Таа е дел од работната група под раководство на министерот за здравство и социјала Алекс Азар и ќе се координира со соработници во Советот за национална безбедност.

Според Пенс, таа има одлична биографија како висок специјалист за здравство. Повеќе од три децении работела како доктор и научник во области на вирусни заболувања, разработка на вакцини и соработка меѓу институции.

Таа учествувала во разработка на патентни вакцини во еден од најголемите тестови за испитување и развој на вакцини против ХИВ во историјата.

Би можело да ве интересира

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

А1он

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот

А1он

Првпат по десетина дена бројот на жртви од Ковид-19 во Италија падна под 700

А1он

Виролозите советуваат – отворете ги прозорците, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

А1он

Забраната за движење во Грција продолжена до 27 април

А1он