Пенс е против повикување на 25. амандман

Од:

Потпретседателот на САДС, Мајк Пенс е против 25. амандман за отстранување на Доналд Трамп од претседателската функција, објави „Њујорк тајмс“.

Претходно, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот, Ненси Пелоси побара од Пенс да се изјасни дали ќе се повика на 25. амандман.

Трамп уште помалку од две недели ќе биде на функција, но по упадот во Конгресот група составена од 120 пратеници и 17 сенатори, меѓу кои и Пелоси и лидерот на малцинството Чак Шумер побараа Трамп да биде отстранет. Помеѓу нив има само еден републиканец, член на Претставничкиот дом од Илиноис, Адам Кинзингер.

– Претседателот е болен, не е добро. Се укажува на тоа дека претседателот ја изгуби врската со реалноста, а не само со својата должност, па и заклетвата, истакна Кинзингер, додавајќи оти Трамп мора да отстапи – доброволно или присилно.

Дел од нив бараат отповикување (импичмент), други бараат Трамп да биде отстранет од власт со повикување на 25 амандман, а трети бараат тој веднаш да ја напушти функцијата претседател.

Би можело да ве интересира

Бајден укина неколку уредби донесени во време на Трамп

Ана Ололовска

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Фејсбук и натаму не го пушта Трамп на платформата

Жарко Настоски

Доналд Трамп сериозно размислува да се кандидира за претседател во 2024 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трамп ѝ даде интервју на снаата Лара, Фејсбук експресно го избриша

Жарко Настоски

Полицајци од Капитол Хил го тужат Трамп за немирите на 6 јануари

Ана Ололовска