Пелоси ќе ги испрати предметите за импичмент на Трамп до Сенатот

Од:

Спикерката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси начелно планира утре да ги предаде во Сенатот предметите за импичмент на претседателот Доналд Трамп, а демократите во Конгресот моментално спроведуваат консултации за стратегијата и роковите.

Претставничкиот дом ги изгласа двата предмета за отповикувањето на Трамп уште во декември, што досега се уште не се предадени на Сенатот.

По завршувањето на консултациите се очекува Конгресот, најверојатно утре, да гласа за именување на менаџерите на импичментот – тоа се законодавци кои ќе ги претставуваат аргументите на Претставничкиот дом во текот на судењето во Сенатот.

Републиканците пак, сакаат брзо судење без многу сведоци и повикуваат претседателот да биде ослободен од обвинувањата.

Стени Хојер, лидер на демократското мнозинство во Претставничкиот дом, смета дека резолуцијата за одобрување на трансфер на предметот е од импичментот и наведување на менаџерите за отповикувањето треба да биде објавена до крајот на неделава.

Би можело да ве интересира

САД: Градоначалничката на Атланта позитивна на коронавирус

Ана Ололовска

САД анализираат забрана за кинески социјални мрежи

Ана Ололовска

Фокс њуз соопшти дека „по грешка“ го отстранила Трамп од фотографија со Епстин и Максвел

Ана Ололовска

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Ана Ололовска

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Ана Ололовска

Трамп: Училиштата мора да се отворат на есен

Ана Ололовска