Пелоси: Кина нема да ни ја прави агендата на патувања

Од:

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска изјави дека Кина нема да ја прави агендата за патувања за функционерите на САД, алудирајќи на нејзината посета на Тајван.

dobivaj vesti na viber

-Нема да дозволиме да го изолираат Тајван. Тие не ја прават нашата агенда на патувања, а партнерството меѓу САД и Тајван е силно, рече Пелоси, пренесе Гардијан.

Пелоси потврди дека Кина се обидела да го изолира Тајван и дека нејзината посета на Тајпеј е „изговор Пекинг да спроведе воени вежби во близина на островот“.

-Кина се обиде да го изолира Тајван. Можеби ќе се обидат да го спречат Тајван да учествува на други места, но нема да го изолираат Тајван со тоа што ќе не спречат да дојдеме овде, додаде Пелоси во Токио, на крајот од нејзината посета на Индо-Пацификот.

Високата американска функционерка додаде дека САД од самиот почеток нагласиле дека доаѓањето на американската делегација на Тајван нема за цел да го промени статус квото во Азија или статус квото на Тајван.

-Мојата цел е да се обезбеди мир во Тајванскиот теснец, да се надмине статус квото, рече таа.

Би можело да ве интересира

Кина реши да ги олесни Ковид-мерките

А1он

Кина ја продолжува координацијата и комуникацијата со ЕУ

Горан Наумовски

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кина: Властите во Кина најавија олеснување на корона мерките во Гуангжу и Чонгкинг

Ана Ололовска

Почина поранешниот кинески претседател Џијан Цемин

Катерина Павлова-Николовска

Пентагон: Кина до 2035 година може да поседува 1.500 нуклеарни боеви глави