Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Од:

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, го нарече лидерот на републиканското малцинство во тој дом, Кевин Мекарти, „морон“ откако од неа беше побарано да ги коментира неговите критики околу прописите за носење заштитни маски.

– Тој е таков морон!, изјави Пелоси додека влегуваше во нејзиниот автомобил пред Капитол Хил, како одговор на прашање за Мекарти, јави Си Ен Ен.

Нејзината навреда следеше како одговор на критиките на Мекарти во твит за носење маска.

– Не се залажувајте – бидејќи заканата за враќање на маските не е одлука базирана на наука, туку одлука донесена од либерални владини претставници кои сакаат да продолжат да живеат во постојана состојба на пандемија, напиша Мекарти на Твитер.

Би можело да ве интересира

Шефот на ОН ги повика САД и Кина на дијалог и разбирање

А1он

Тексашки ренџери на удар на критики по камшикувањето мигранти од Хаити, загрижена и Белата куќа

Ана Ололовска

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид потврди и за работа од дома

Ана Ололовска

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

Ана Ололовска

Во болниците во северна Грција сите починати од Ковид-19 во изминатата седмица биле невакцинирани

Ана Ололовска

Стејт департмент: Изборите во Русија се одржаа во непогодни услови за слободен и фер процес

Ана Ололовска