Пелоси: Американскиот конгрес го изгласа 19 јуни за празник за сеќавање на крајот на ропството

Од:

Американскиот Конгрес го усвои предлог-законот според кој 19 јуни е прогласен за празник во спомен на крајот на ропството и заминувањето на последните робови во 1865 година во државата Тексас.

Претставничкиот дом на Конгресот го усвои нацрт-законот доцна синоќа со 415 гласа и 14 против, а Сенатот го направи тоа едногласно.

И порано имаше барања овој ден да биде прогласен за празник, но тие станаа почести по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен на 25 мај 2020 година од бел полицаец.

-Датумот 19 јуни не потсетува на историјата извалкана од бруталност и неправда, но, исто така, и на одговорноста што мора да ја имаме за да имаме иднина на напредокот, почитувајќи ја еднаквоста, рече спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

И американскиот претседател Џо Бајден треба да го потпише овој нов закон.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

Жарко Настоски

Инвеститорите бегаат од Албанија – таа е една од најкорумпираните држави во Европа, порачува Стејт департментот

Жарко Настоски

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска

САД со препораки до граѓаните: Не патувајте во Шпанија и во Португалија поради Ковид-19

Ана Ололовска