Пекинг се закани дека ќе возврати на ковид-ограничувањата за патниците од Кина

Од:

Пекинг се изјасни против барањата за тестирање за патниците од Кина и се закани дека ќе преземе реципрочини мерки на земјите кои наметнуваат такви ограничувања.

– Ние веруваме дека ограничувањата за влез усвоени од некои земји кои ја таргетираат Кина немаат научна основа, а некои прекумерни барања се уште понеприфатливи, рече на прес-конференција портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг.

– Силно се спротивставуваме на обидите за манипулирање со мерките против коронавирусот за политички цели и ќе преземеме контрамерки врз основа на принципот на реципроцитет, рече тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Оксфам: Да се воведе данок за најбогатите луѓе поради заработка за време на пандемијата на Ковид-19

А1он

Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

А1он

Прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција во Романија

Патниците од Кина ќе мора да имаат негативен тест за Ковид за да влезат и во Германија

А1он

Шведска ќе бара негативни тестови за Ковид од патници кои доаѓаат од Кина

А1он

ЕУ ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина да ја спречи епидемијата на Ковид

А1он