Пекинг: Русија не може да биде исклучена од Г20

Од:

Кина ја оквалификува Русија како „важна членка“ на Г20, откако САД го покрена прашањето за нејзино исклучување од групата 20 најразвиени земји во светот, по инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

– Г-20 е главниот форум за меѓународна економска соработка, изјави за новинарите портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

– Русија е важна членка и ниту една членка нема право да исклучи друга, потенцираше тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинескиот премиер: Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Европска Унија

А1он

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска

Патријархот Кирил: Донбас е првата линија на одбрана на рускиот свет

Ана Ололовска

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Протест на официјален Пекинг: Посета на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот една Кина

Ана Ололовска