Пекинг порача дека треба да се укинат економските санкции кон Авганистан

Од:

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји порача дека разните еднострани санкции или ограничувања за Авганистан треба да бидат укинати што е можно поскоро.

„Економските санкции за Авганистан треба да престанат“, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на пораката на Ванг од виртуелната средба на министрите за надворешни работи на Г-20.

– Девизните резерви на Авганистан се национални средства што им припаѓаат на луѓето во таа земја и треба да ги користи авганистанскиот народ, но не треба да се користат како средство за вршење притисок врз Авганистан, рече кинескиот министер за надворешни работи.

Авганистан е на работ на колапс и глад, поради војната, временските непогоди, бегството на населението откако талибанците се вратија на власт и меѓународните сили се повлекоа.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Пекинг: Нема компромис кога се во прашање кинеските интереси

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе го заштитат Тајван доколку Кина го нападне

Ана Ололовска

Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

А1он

Столтенберг: Ќе продолжиме да ги набљудуваме терористичките обиди во Авганистан

А1он

ФИФА евакуираше втора група спортисти од Авганистан

А1он