Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Од:

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Заменикот-генерален секретар на кинеската Академија на науките Жу Ки изјави дека компаниите што продолжиле со работа треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците.

Во централната кинеска провинција Хубеи имало 411 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, објави денеска здравствената комисија, во однос на 349 случаи еден ден порано. Таму има вкупно 62,442 потврдени случаи со таа зараза. Во крајот на вчерашниот ден бројот на смртни случаи во Хубеи достигна 2.144, што е за 115 повеќе од претходниот ден.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски

Чешка сака да ги купи вакцините „АстраЗенека“ што останаа неискористени во Данска

Жарко Настоски

Вакцината на Џонсон и Џонсон во Франција ќе се дава само за лица над 55 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почна производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Жарко Настоски

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска