Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

Од:

Тајван е нераскинлив дел од Кина, странска интервенција е неприфатлива кога е Тајван во прашање, порача Кина по изјавата на претседателот на САД, Џо Бајден.

Кинеските власти денеска упатија критика и одговорија на изјавата на американскиот претседател, кој рече дека САД ќе го бранат Тајван доколку е потребно во случај на негов конфликт со Кина.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин ги коментираше изјавите на Бајден од вчерашниот форум на Си-Ен-Ен.

– Тајван е нераскинлив дел од Кина. Странска интервенција е неприфатлива кога станува збор за Тајван, рече Ванг.

Тој, исто така, нагласи дека Кина одлучно ги брани своите интереси и нема да отстапи од нив.

– Никој да не се обидува да ја тестира решителноста и капацитетот на Кина да го брани својот суверенитет и територијален интегритет, истакна Ванг.

Тој ги повика САД да го почитуваат принципот на интегритет на Кина и да не им даваат погрешни сигнали на сепаратистичките кругови во Тајван.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он