Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Од:

Откако американскиот воен авион во саботата го собори кинески балон над Атлантикот за кој САД тврдеа дека е шпионски, официјален Пекинг жестоко реагираше.

Велат дека го задржуваат правото да „преземат понатамошни дејствија“, критикувајќи ги САД за „јасно претерано реагирање и сериозно кршење на меѓународната практика“.

Официјален Пекинг во соопштение вели дека Кина цврсто ги поддржува легитимните права и интереси на компанијата што го поседува балонот и во исто време го задржува правото да „преземе дополнителни мерки како одговор“ на американското соборување на балонот, пренесе АП. .

Присуството на балони на небото над САД оваа недела им зададе нов удар на веќе затегнатите односи меѓу САД и Кина кои се влошуваат со години и го натера американскиот државен секретар Ентони Блинкен нагло да го откаже претходно договореното патување во Пекинг, наведува агенцијата.

Би можело да ве интересира

Wall Street Journal бара итно ослободување на нивниот новинар уапсен во Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во САД беснеат торнада, има и загинати, снимките се како од филм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

Бразилскиот претседател Лула кон средината на месецот патува во Кина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва