Пекинг го обвини Лондон дека долева масло на огнот во Хонг Конг

Од:

Кина денеска ја обвини Велика Британија дека „долева масло на огнот “ во Хонг Конг, по вчерашниот напад на продемократските демонстранти врз хонгконшката министерка за правда во Лондон.

-Ја повикуваме Велика Британија веднаш да ги испита настаните, да направи максимален напор да ги уапси сторителите и да ги изведе пред суд, како и да ја гарантира безбедноста и достоинството на кинеските официјални претставници, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

Хонгконшката министерка за правда Тереза Ченг вчера беше нападната од десетина продемократски демонстранти во Лондон, кога се подготвувала да оддржи говор во една институција. Демонстрантите ја опколиле и и викале „Убиец“, по што таа паднал на земја.

Снимките покажуваат дека набрзо потоа таа се кренала и дека обезбедувањето ја однело без видливи повреди, но Владата на Хонг Конг во соопштение наведе дека министерката претрпела „сериозни телесни повреди“. Во соопштението од владата се наведува дека миниерската веднаш ја информирала лондонската полиција и побарала случајот сериозно да биде сфатен и сторителите да се изведат пред лицето на правдата.

Шефицата на Владата во Хонг Конг, Кери Лам, исто така, го осуди инцидентот наведувајќи дека „ овој дивјачки чин ги минува границите на секое цивилиизрано општество“.

Би можело да ве интересира

Џонсон: НАТО не е разнишан, мирот не треба да се зема здраво за готово

Ана Ололовска

Џонсон им порача на своите сојузници од НАТО: Сите за еден, еден за сите

Ана Ололовска

Пекинг остро го осуди американскиот предлог-закон за Ујгурите

Ана Ололовска

Шефот на дипломатијата на Кина во прва посета на Сеул од 2015 година

Ана Ололовска

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај кралицата Елизабета

Татјана Ташкова

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира