Пекинг го обвини Лондон дека долева масло на огнот во Хонг Конг

Од:

Кина денеска ја обвини Велика Британија дека „долева масло на огнот “ во Хонг Конг, по вчерашниот напад на продемократските демонстранти врз хонгконшката министерка за правда во Лондон.

-Ја повикуваме Велика Британија веднаш да ги испита настаните, да направи максимален напор да ги уапси сторителите и да ги изведе пред суд, како и да ја гарантира безбедноста и достоинството на кинеските официјални претставници, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

Хонгконшката министерка за правда Тереза Ченг вчера беше нападната од десетина продемократски демонстранти во Лондон, кога се подготвувала да оддржи говор во една институција. Демонстрантите ја опколиле и и викале „Убиец“, по што таа паднал на земја.

Снимките покажуваат дека набрзо потоа таа се кренала и дека обезбедувањето ја однело без видливи повреди, но Владата на Хонг Конг во соопштение наведе дека министерката претрпела „сериозни телесни повреди“. Во соопштението од владата се наведува дека миниерската веднаш ја информирала лондонската полиција и побарала случајот сериозно да биде сфатен и сторителите да се изведат пред лицето на правдата.

Шефицата на Владата во Хонг Конг, Кери Лам, исто така, го осуди инцидентот наведувајќи дека „ овој дивјачки чин ги минува границите на секое цивилиизрано општество“.

Би можело да ве интересира

Ванг: На Кина и на САД им требаат попозитивни пораки

Ана Ололовска

Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Ана Ололовска

Кинеска компанија доби 66 милиони евра за развој на вакцина за Ковид-19

Ана Ололовска

Џонсон: Ја преземам целата одговорност за владиниот одговор на Ковид-19

Ана Ололовска