Пекинг е задоволен од говорот на рускиот лидер: Го цениме ставот на Путин дека Тајван е дел од Кина

Од:

Пекинг ја поздравува позицијата на рускиот претседател Владимир Путин за Тајван, изјави Ванг Венбин, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи.

– Високо ја цениме позицијата на претседателот Путин – рече Ванг, запрашан за коментар за ставот на Путин на пленарната седница на рускиот клуб „Валдаи“ во четвртокот, кога рече дека Москва го смета Тајван за составен дел на Кина, пренесе ТАС С.

Според Ванг, принципот „една Кина“ е нешто околу кое постои консензус во меѓународната заедница и ги претставува основните принципи на меѓународните односи.

На состанокот на клубот Валдаи во четвртокот, Путин рече дека Русија ги смета неодамнешните посети на американските политичари на Тајпеј како провокации.

Меѓу американските политичари кои неодамна го посетија Тајпеј е и претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Би можело да ве интересира

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Путин изрази жалење за милионите невини жртви – Евреи, убиени и мачени за време на холокаустот

А1он

Санино: Путин од концептот специјална воена операција премина на концептот војна против НАТО

А1он

Путин: Русија е категорички против заборавање на нацистичките злосторства

(ВИДЕО) Зеленски: Не ме интересира да се сретнам со Путин, тој за мене е никој

А1он