Патник на крузер во Австралија тестиран од коронавирус

Од:

Австралиските здравствени власти денеска тестираа еден патник на крузерот закотвен во Сиднеј поради респираторно заболување, што ги исплаши другите патници поради можноста од појава на коронавирус на бродот.

Владата на Нов Јужен Велс соопшти дека здравствените работници, откако брод на норвешката компанија „Норвежиан Џевел“ се закотви во пристаништето, презеде рутинска проверка на патниците.

Бродот крстарел околу Нов Зеланд.

„Извршени се три рутински медицински трансфери, од кои ниту еден не е поврзан со респираторни заболувања. Едно лице било тестирано на бродот поради респираторни заболувања и резултатите се очекуваат во попладневните часови“, соопштија од Министерството за здравство.

Никој од патниците не престојувал во Кина претходните 14 дена, а компанијата соопшти дека по закотвувањето бродот е темелно исчистен и дезинфициран.

Би можело да ве интересира

Меѓу евакуираните Американци од бродот во Јапонија, 14 позитивни на коронавирусот

А1он

Коронавирусот може дополнително да ја влоши светската трговија

А1он

Македонската државјанка која беше во карантин во Франција нема коронавирус и е вратена во државава

Ана Ололовска

Уште 99 лица од крузерот „Дајмонд принцес“ заразени со новиот коронавирус

Ана Ололовска

Коронавирусот ја одлага годишната сесија на кинескиот Парламент

Ана Ололовска

„Жемнин жибао“: Си знаел за епидемијата недели пред да се објави јавно за проблемот

Ана Ололовска