Патници и екипаж на аеродромот „Гетвик“ ставени во карантин

Од:

Летот од Барбадос до аеродромот „Гетвик“ во Лондон беше пречекан од властите по пристигнувањето во британскиот главен град кога за време на летот патниците и екипажот пријавија дека не се чувствуваат добро.

Службите за вонредни состојби ги пречекаа патниците и екипажот веднаш по слетувањето рано изутринава, соопшти полицијата во Сасекс.

Како мерка на претпазливост авионот беше ставен во карантин, а сите од авионот беа прегледани од медицински лица по што сите го продолжија своето патување, додаде полицијата.

Еден од патниците изјави за Си-ен-ен дека сите во авионот доаѓале од крстарење поради што се претпоставува дека болеста ја добиле на бродот. Симптомите главно вклучувале кашлица, најверојатно како резултат на инфекција на дишните патишта.

Од авиокопанијата „Вирџин“ потврдија дека некои од патниците на летот од Барбадос до Лондон не се чувствувале добро и додадоа дека работат со медицинските лица и аеродромот на спроведување целосна истрага за инцидентот.

Би можело да ве интересира

Општина Аеродром: Детската улица „Тоше Проески“ останува непроменета

Ана Ололовска

Фирма за трговија со шеќер и чоколада ги шие униформите за учениците од Аеродром

Маја Илиевска-Пачемска

„Бек ту скул вик“ од утре во Општина Аеродром

Ана Ололовска

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

А1он

Откажани сите летови од аеродрмот во Хонг Конг поради протестите

А1он

Коњаниците од Аеродром тргнаа кон Крушево

Ана Ололовска