Пашинјан: Примирјето пропадна, направивме сè што беше до нас

Од:

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека примирјето што стапи во сила утрово во Нагорно Карабах, не се оствари.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

– Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата од Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да констатираме дека не успеавме да го зачуваме примирјето, рече Пашињан во видео објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степањан соопшти дека „азербејџанската армија денеска дури и го зголемила интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, долж линијата на раздвојување во Нагорно Карабах.

Би можело да ве интересира

Уште 188 руски војници испратени во Ерменија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Азербејџански војник демолира куќа што ја напуштиле Ерменци

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

Жарко Настоски

Од Ерменија во Нагорно Карабах се вратиле 4.400 лица

Ана Ололовска

Ерменскиот министер за одбрана поднесе оставка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Горат згради во пустиот град Агдам, кој му припадна на Азербејџан

Жарко Настоски