Пашињан: Можно е распоредување руски трупи на границата со Азербејџан

Од:

Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска предложи, поради нестабилност, руски погранични сили да бидат стационирани долж границата меѓу Ерменија и Азербејџан, во услови на зголемени тензии меѓу Ереван и Баку.

dobivaj vesti na viber

Ерменија и Азербејџан се обвинија денеска за кршење на прекинот на огнот поддржан од Русија, а кој двете страни го прифатија претходниот ден за да запрат смртоносните судири околу заедничката граница.

– Со оглед на моменталната ситуација, мислам дека има смисла да се разгледа прашањето за распоредување на руски граничари долж ерменско-азербејџанската граница, истакна Пашињан на владината седница.

Тој додаде дека Ереван се подготвува да разговара за предлогот со Москва и дека тој потег ќе овозможи демаркацијата и разграничувањето на границата да се изврши без ризик од воени конфликти.

Ерменското Министерство за одбрана претходно соопшти дека азербејџанските трупи отвориле оган врз ерменските позиции во раните утрински часови денеска, што ја натера Ерменија да одговори на нападот, додека Министерството за одбрана на Азербејџан наведе дека ерменските сили извршиле напади со пешадија и артилериско оружје и дека азебејџанската армија возвратила.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Ереван и Баку да го одржат примирјето и да продолжат со преговорите

Ана Ололовска

Песков: Гласните изјави на Пелоси за конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија нема да помогнат да се стабилизира ситуацијата

Ана Ололовска

Повеќе од 200 убиени во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

А1он

Ереван и Баку договорија примирје, СБ на ОН денеска повторно заседава за ескалацијата на ситуацијата

Ана Ололовска

Ерменија и Азербејџан повторно се судрија, Путин повика на смиреност

А1он

И покрај договорениот прекин на огнот денеска регистрирани нови судири на границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Ана Ололовска