Партнерката на Борис Џонсон има забранет влез во САД

Од:

Американските власти забранија влез во Соединетите Американски Држави на партнерката на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери Сајмондс.

Како што се наведува, причина за забраната е тоа што Сајмондс, која е пријателка со Нимко Али, активистка која се бори против генитално сакатење на жените, минатата година ја посетила самопрогласената африканска република Сомалиленд, која се наоѓа во Сомалија.

Сајмондс побарала дозвола за влез во САД за да учествува во активностите на непрофитната организација за заштита на океани, но била одбиена, пишува „Дејли меил“.

Британците кои во САД патуваат преку системот ЕСТА, електронски систем за одобрување престој во САД кој им овозможува без виза да поминат 90 дена, од март 2011 година мора да одговорат и на прашањето дали некогаш ја посетиле Сомалија и Сомалиленд.

САД не ја признава Сомалиленд како независна држава, туку ја смета како дел од Сомалија.

Нимко Али на Твитер напиша дека Сомалиленд е нејзина татковина и најдобро чувана тајна на Африка.

Сајмондс нема никаква улога во Владата на Борис Џонсон.

Засега, ниту Кери Сајмондс, ниту британската Влада не ја коментираа американската забрана.

Би можело да ве интересира

САД воведоа санкции за филијала на руски Росњефт во Венецуела поради поддршка за Мадуро

Ана Ололовска

Анкета: Сандерс води меѓу демократите на национално ниво, Блумберг се квалификува за влез во дебатите

Предраг Петровиќ

Болтон изрази загриженост дека Белата куќа се обидува да спречи објавување на неговата книга

Ана Ололовска

Британската банка ХСБЦ отпушта 35.000 вработени

Ана Ололовска

Садик Кан со барање жителите на Лондон да го задржат европското жителство

Ана Ололовска

Најмалку три жртви во невремето Денис во Велика Британија

Ана Ололовска