Партнерката на Асанж бара од Трамп да го помилува основачот на „Викиликс“

Од:

Партнерката на Џулијан Асанж, адвокатката со шпанско и шведско државјанство, Стела Морис, денеска побара од американскиот претседател Доналд Трамп да го помилува основачот на Викиликс.

– Ве молам донесете го дома за Божик, напиша Морис на Твитер на американскиот празник, Денот на благодарноста.

Таа објави и фотографија од нивните две деца.

– Ова се синовите на Џулијан, Макс и Гejбриел. Ним им е потребен татко. Нашето семејство треба повторно да е заедно, рече Морис.

Асанж (49) е во затвор во Велика Британија и чека одлука дали ќе биде екстрадиран во САД, каде се соочува со обвиненија за шпионажа. Морис тврди дека тој може да се движи само во затворската ќелија поради ограничувањата и пандемијата со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Полицијата побројна од протрамповските демонстранти пред Капитол

Трамп: Одлуката за повлекување од Авганистан е „срамна“

(ВИДЕО) Трамп: Оние кои го прекршија законот ќе одговараат, ќе има мирен трансфер на власта

Пелоси повика итно да се разреши Трамп: Тој е опасна личност за Американците

А1он

Лондонскиот суд го отфрли барањето за кауција на Асанж

Морисон: Асанж ќе може да се врати во Австралија кога ќе завршат сите процеси

Ана Ололовска