Партијата на Орбан сака да остане во ЕПП

Од:

Партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан сака да остане членка на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, изјави денеска преставник на партијата реагирајќи на апелите на највлијателниот провладин дневен весник „Маѓар немзет“ Фидес да ја напушти ЕПП.

– Фидес е членка на ЕПП и сака да остане членка, рече шефот на кабинетот на Орбан Гергељ Гуљаш коментирајќи го пишувањето на „Маѓар немзет“.

Весникот побара од Фидес да ја напушти конзервативната ЕПП истакнувајќи дека владејачката унгарска партија ги напуштила вредностите кон кои се стремела и оти сега не може да се разликува од социјалистите или либералител.

Весникот смета дека Фидес, наместо да остане во редовите на ЕПП, би требало да им се приклучи на европските националисти.

Унгарската владејачка политичка партија вчера го одби ултиматумот на водечкиот кандидат за претседател на Европската комисија Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија (ЕПП), воедно и германски европарламентарец и пратеник во Бундестагот, да престане со кампањата против ЕУ, да се извини на колегите од ЕПП и да му дозволи на Централно-европскиот институт на Џорџ Сорос да остане во Будимпешта.

– Од ништо нема да се откажеме. Одбраната на европските вредности и христијани, како и запирање на масовната миграција за нас се поважни од дисциплината на партијата во рамките на ЕПП, порача вчера портпаролот на Фидес.

Трите услови, кои Вебер и ги постави на Фидес, беа понудени за да се избегне евентуално исклучување на владејачката унгарска партија од членството во Европската народна партија.

Досега 13 членки на ЕПП го поддржаа барањето.

Би можело да ве интересира

Европската народна партија и Социјалистите и демократите ја зачуваа позицијата во ЕП

Ана Ололовска

Вебер: ЕПП има мандат за состав на нова Европска комисија

Ана Ололовска

ЕПП и Социјалдемократите и понатаму најбројни во ЕП

Ана Ололовска

Вебер од Атина ја почна предизборната кампања за претседател на ЕК

Ана Ололовска

Курц за шестмесечна суспензија на партијата на Орбан од ЕПП

Ана Ололовска

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Ана Ололовска