Партијата на Ердоган поднесе барање за поништување на изборите во Истанбул

Од:

Партијата Правда и развој, на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган поднесе жалба со која бара да се поништат и повторно да се одржат општинските избори во Истанбул.

Доколку биде усвоена жалбата, повторените избори ќе се одржат во првата недела – 60 денови после првото гласање, односно на 2ри јуни.

Според првичните резултати, главната опозициска Републиканска народна партија тесно победи во Истанбул, откако 25 години тој град беше под контрола на партијата на Ердоган.

Би можело да ве интересира

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Ана Ололовска

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска

Турски воени единици се упатија кон сирискиот град Саракиб

Ана Ололовска

Во Турција уапсени 418 лица поради поврзаност со ПКК

Ана Ололовска