Партијата на Ердоган го загуби апсолутното мнозинство во парламентот

Од:

Владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада. Партијата доби над 40 насто.
Партијата на правдата и развојот која е на власт од 2002 година ќе има 258 од 550 места во парламентот. За апсолутно мнозинство се неопходни 274 пратеници. Ова е своевиден пораз за претседателот Ердоган.
Партијата ги губи шансите да направи уставни промени за воведување на претседателски систем на управување, што беше заложба и желба на Ердоган.
Како најголем победник на вчерашните парламентарни избори е прокурдската Демократска партија на народите (ДПН), која успеа да го прескокне прагот од 10 проценти за влез во парламентот и да си обезбеди повеќе од очекуваното пратеници, околу 80 според пресметките врз основа на конечни резултати.

Формирањето на коалициска влада на оваа фаза изгледа премногу комплицирано.

Би можело да ве интересира

Ердоган се откажа од протерување на десет западни амбасадори

А1он

Ердоган ги смени вицегувернерите на Централната банка

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он

ОН: Ердоган и Путин да гарантираат мир во Идлиб

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Ердоган во прва посета на Црна Гора: Членството на земјата во ЕУ ќе придонесе за стабилноста на регионот

Leave a Comment

two × 4 =